cheap health food

Example of a Shopping List

Wanting to eat well, to lose weight, become healthy, and get fit is a great thing to want to do. But the problem I keep hearing over and over again is the problem of ‘it’s too expensive to get healthy food’. Are you sure about that? Let’s break this down.

So, you eat out, let’s say, 5 times a week.

You get a $10 meal each time.

=$50.00 there.

You buy snacks and drinks when you stop and get gas=$30.00 there.

When you go to the store (then stop at McD’s on the way home because you don’t feel like microwaving a TV dinner) you buy Cheetos, Mountain Dew, and Frosted Flakes (name brands, not the store):

=$100.00 there.

That’s nearly $200.

Now let’s see what we can do with eating healthier.

At the store:

-Kiwis are 2/$1=$4

-Oranges= $4.00

-Frozen strawberries=$2.50

-Milk of choice=$4.00

-Greek yogurt is .90 on sale=$4.50

-Oatmeal=$2.00

-Whole wheat bread=$3.00

-Whole wheat pasta (or corn)=$2.00

-Laughing Cow wedges (cinnamon and the tomato herb)-$5.00

-Local Grapes-$5.00

-Green beans (canned) are on sale 10/$10=$3.00

-Natural Peanut butter (store brands are now making the natural kind)=$1.50

-Ground Turkey= $3.50

-Local tomatoes= $4.00

-Fresh Spinach=$4.00

-Frozen tilapia=$3.00

-Frozen Salmon=$4.00

-Microwavable brown rice=$2.00

-Tomato Sauce on sale 10/$10= $2.00

-Natural grape jelly-$2.00

-Multi grain english muffins-$2.50

-Stevia packets-$2.00

-Green tea bags=$1.50

-Gallons of water (if you do not have a filter)=$7.00

-Babybel cheese minis=$3.00

-Sliced oven roasted turkey for sandwiches=$2.50

-Eggs=$2.00

-Balance bars pack of 6=$5.00

-Frozen vegetables=$10.00

-Olive oil-$3.00

-Rotisserie Chicken (already cooked-put in fridge and microwave when you want to eat)-$5.00

Guess what that equals to?

$108.50

YES. This was $91.50 cheaper than eating like crap. 

Want to know why the healthy, planned way is probably cheaper in the long run? Eating unhealthy and not monitoring what you are putting into your body usually means you are eating and buying on impulse. When you get hungry, you didn’t plan what to eat, or when to eat so when you suddenly get hungry, you go after the first thing you crave, without a thought as to the dollar amount. Eh, not the best idea.

YOU CAN EAT HEALTHY AND SAVE MORE MONEY THAN EATING POORLY.

I was always broke when I ate like crap. I now monitor my spendings and save money every month. How? I buy my weekly supplies on the weekend, and I usually go to 2-3 different stores as I know where it is cheapest to get certain items (yes, Kroger and Wal-Mart are at the top of my money saving places to get my staples-so no need for fancy stores). Look for sales. Get local produce to get the cheapest, best tasting produce and to support your local economy instead of supporting the scientific farmers that create the produce you see in chain stores like Wal-Mart.

 

Here is a list for you to be able to save next time you go to the store.

PicsArt_1404699196339

I will start posting daily meals and recipes with these items soon! Or you can go ahead and follow me on Instagram or Twitter and see daily food pics!

 

a